Fort Służew – nowe kultowe miejsce na Ursynowie


Fort Służew – nowe kultowe miejsce na Ursynowie

Specjalnie dla wielbicieli klimatycznych miejsc, historii, ale też po prostu dla mieszkańców Ursynowa i okolic zostało odnowione miejsce, które może stanowić centrum spotkań. XIX wieczny fort zaczyna tętnić życiem. Sprawdź, jaka jest historia tego miejsca i w jaki sposób zostało odrestaurowane oraz gdzie warto się udać.

Miejsce pełne historii

Lokalizacja, o której mowa to w rzeczywistości Fort VIII Służew, którego historia liczy ok. 130 lat. Został wybudowany na polecenie cara Aleksandra. Całe zabudowanie składa się z aż 28 obiektów, ulokowanych łącznie na 26 hektarach.

Historia tego miejsca dotyczy również II wojny światowej. Wówczas stacjonowały tam wojska niemieckie. Z biegiem czasu w okolicy powstało osiedle generalskie, w którym zamieszkała najwyższa kadra Ludowego Wojska Polskiego.

Dopiero w 2005 roku teren, na którym znajdował się fort przeszedł w prywatne ręce i wtedy zaczęto planować, jak zagospodarować te tereny, aby dopasować je pod potrzeby lokalnej społeczności, zamiast po prostu szpecić okolicę i popadać w jeszcze większą ruinę.

Klimatycznie i po renowacji

Zdjęcie – By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82685894

Trzeba przyznać, że sama renowacja trwała około 3 lat, a blisko 10 lat zajęły same sprawy związane z biurokracją. Zgodnie z założeniem i zgodą konesera zabytków — wiele elementów pozostało w takiej samej lub bardzo podobnej formie. W ten sposób nadal czuć tutaj klimat XIX wiecznego fortu, a nowoczesne ulepszenia sprawiły, że całość zyskała nowe życie. Dziś ten teren jest idealnym miejscem, gdzie można zrobić zakupy, spędzić czas ze znajomymi, ale też na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku i zjeść coś pysznego.

Fort podzielono na mniejsze lokale, do których dołączone zostały małe ogródki. Wnętrza zaprojektowano tak, aby jednocześnie wyglądały modnie, nowocześnie, ale przy okazji nadal ukazywały wszędzie widoczne ślady historii Ursynowa. Wszystkie te sklepienia, ramy okienne czy metalowe kółka, wykorzystywane dawniej do przypinania koni, zostały zachowane w nienaruszonym stanie. W ten sposób stanowią nietuzinkową ozdobę i nadają odpowiedniego ducha całemu budynkowi. Dodano po prostu nowoczesne elementy, które są niezbędne do prowadzenia biznesu oraz te związane z podnoszeniem komfortu klientów, m.in. zainstalowano ogrzewanie podłogowe czy też światłowód.

Miejsce, w którym dobrze zjesz

Zdjęcie Gazet Wyborcza, materiały prasowe, artykuł w linku https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25186275,to-bedzie-nowe-modne-miejsce-na-mapie-warszawy-w-forcie-sluzew.html

Wśród wielu sklepików i pkultowe racowni Fort Służew wyróżnia się także tym, że możesz tutaj zyskać również ucztę dla swoich kubków smakowych. Wbrew pozorom znalezienie miejsca, w którym można zjeść wysokiej jakości dania kuchni japońskiej w Warszawie, nie jest proste. Dlatego tym bardziej trzeba docenić to, że w odrestaurowanym forcie znalazła się właśnie tak restauracja. Jak sama nazwa wskazuje Garo Sushi słynie głównie z sushi. Jednak podawane jest ono na wiele różnych sposobów — tradycyjnie zgodnie z oryginalnymi przepisami bądź autorsko, czyli zgodnie z kreatywnością naszych szefów kuchni. Kreatywność w tej restauracji jest tak duża, że nawet z sushi tworzone są nowe potrawy, np. torty, które cieszą się coraz większą popularnością.

Garo Sushi to miejsce, gdzie mieszkańcy Ursynowa mogą przyjść i zjeść, napić się i spędzić miło czas. Można zyskać w ten sposób połączenie zdrowego jedzenia z możliwość odstresowania się po ciężkim tygodniu, a wszystko to w tak niecodziennym miejscu, jakim jest właśnie Fort Służew.

Centrum towarzyskie Ursynowa

Dzięki renowacji wreszcie na Ursynowie pojawiło się miejsce, w którym chce się przebywać. Nic dziwnego, że już teraz tętni życiem. Dzięki remontowi historycznego fortu pojawiły się tam sklepiki, pracownie, ale też park, w którym można spędzić czas z dala od ulicznego zgiełku z rodziną. To także doskonałe miejsce, aby pobiegać. Jednak, kiedy już się zmęczysz możesz także zjeść coś smacznego. W pobliżu powstały też nowoczesne bloki, co sprawia, że w okolicy pojawia się coraz więcej osób. Zatem teraz mogą oni wreszcie znaleźć miejsce, w którym będą chcieli przebywać, pracować i odpoczywać.

Przyroda na wyciągnięcie ręki

Kolejnym atutem tego miejsca jest też bliskość natury. Tuż obok tych wszystkich lokali zagospodarowano miejsce również na park. Właściciele czworonogów mogą przyprowadzić swoje pupile także na specjalny wybieg. Tuż obok znajdują się także trawiaste wały, które sprawiają, że okolica jest spokojniejsza i dość cicha. Znajduje się tam również plac zabaw, na którym dzieci mogą się bawić, a także zewnętrzna siłownia. Jednym z celów „wskrzeszenia” starego fortu było to, aby okoliczni mieszkańcy mieli miejsce, w którym mogą przebywać na powietrzu. Dlatego do dyspozycji oddano także specjalny teren, gdzie można rozpalać grilla, aby skuteczniej zacieśniać więzi sąsiedzkie oraz rodzinne.

Niewiele jest tak klimatycznych i przemyślanie odnowionych miejsc w Warszawie czy konkretnie na samym Ursynowie, jak właśnie Fort Służew. Dlatego nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób chętnie przychodzi w te okolice ze swoimi dziećmi lub po to, aby skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów i po prostu dobrze zjeść i odpocząć.